طراحی وب

CDN چیست ؟ چرا از سی دی ان استفاده کنیم؟

کاربرد آن چیست؟

سی دی ان یکی از راه‌های افزایش امنیت سایت، افزایش سرعت و بهبود رابط کاربری است استفاده از آن در سایت بسیار کاربردی است. اما CDN چیست ؟ کاربرد آن چیست؟ چرا باید از سی دی ان استفاده کنیم؟ با مجله تودی همراه باشید.

CDN چیست ؟

سی دی ان به یک سیستم توزیع محتوا گفته می‌شود که معمولا از یک دسته سروری تشکیل شده است که به صورت زنجیروار به یکدیگر متصل هستند و ممکن است در سرتاسر کره زمین پخش شده باشند، با فواصل مکانی دور از هم. به طور مثال ممکن است یک سی دی ان از 40 سرور تشکیل شده باشد که تعدادی از آن‌ها در آسیا، برخی در اروپا و چندتا از آن در آمریکا باشد، که هر کدام از این سرورها حاوی بخشی از وب‌سایت شما هستند.

در واقع می‌توان گفت هر یک از این سرورها یک نسخه از سایت (کش مرورگر) شما را بر روی خود نگه می‌دارند. اما این موضوع چه اهمیتی دارد؟

این مزیت باعث می‌شود وقتی یک نفر وارد سایت شما می‌شود، دیگر به سرور اصلی وصل نمی‌شود بلکه به نزدیکترین سروری که کش سایت شما بر روی آن قرار دارد وصل می‌شود که این کار باعث می‌شود سرعت لود صفحات وب‌سایت سریعتر باشد.

اگر شما سروری در شیراز داشته باشید و شخصی بخواهد از تهران به سایت شما متصل بشود باید همه اطلاعات سایت شما را پس از اتصال به سرور، دانلود کرده و سپس سایت اجرا بشود. حال تصور کنید کاربرانی در اروپا، آمریکا یا حتی آسیا داشته باشید که بخواهند از سایت شما بازدید کنند، این فاصله مکانی در سرعت سایت شما بسیار تاثیر گذار است. اما اگر شما از سی دی ان استفاده کنید هر شخص در هر کشوری به نزدیک‌ترین سروری که کش سایت شما در آن وجود دارد متصل می‌‌شود. به این ترتیب سرعت سایت شما بالاتر خواهد رفت.

CDN چیست ؟ چرا از سی دی ان استفاده کنیم؟

مزایای دیگر استفاده از CDN چیست ؟

از دیگر مزایای استفاده از CDN می‌توان به بالا بردن امنیت سایت اشاره کرد. افزایش بازدید کنندگان در یک سایت باعث ایجاد ارورهایی می‌شود که کاربران دیگر هنگام ورود با آن روبه‌رو می‌شود و نمی‌توانند از آن وب‌سایت استفاده کنند، به اصطلاح می‌گویند آن سایت دان (DOWN) شده است. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که سرور به دلیل حجم درخواست‌‌‌هایی که در آن ایجاد می‌شود دچار کمبود منابع می‌شود و از دسترس خارج می‌شود.

اگر سایت شما از CDN استفاده کند دیگر این مشکل بوجود نخواهد آمد. اما دلیل این اتفاق پس از استفاده از CDN چیست ؟ در این حالت همه کاربران به سرور اصلی متصل نمی‌شوند بلکه هرکدام به نزدیکترین سروری که در منطقه جغرافیایی وجود دارد متصل می‌شوند و دیگر کاربران جدید با صفحه ارور مواجه نمی‌شوند، زیرا هر یک به یک سرور فرعی متصل شده‌اند. این کار باعث می‌شود که تعداد درخواست‌ها به سرور اصلی کم‌تر بشود. حتی اگر وب‌سایت شما دارای کاربر ورودی زیادی هم نباشد، با استفاده از دی ان اس، بسیاری از حملات ‌دیداس (DDOS، حملاتی است که با ارسال اسپم باعث از دسترس خارج شدن سرور می‌شود. ) که ممکن است بر روی سرور شما ایجاد بشود، جلوگیری می‌شود.

حسن استفاده از این کار این است که اگر سایتی مورد حمله سایبری بشود، تنها یک سرور سایت شما از کار می‌افتد و کاربران می‌توانند از سرور‌های دیگر نیز استفاده کنند و شما فرصت دارید تا مشکل پیش آمده را برطرف کنید.

استفاده از CDN بر روی سئو سایت شما نیز تاثیر گذار است. بدین صورت که سی دی ان ها با بهبود سرعت سایت باعث خشنودی کاربران و همینطور گوگل می‌شوند! از لود شدن تصاویر تا نمایش ویدیو بر روی یک سایت، همگی با استفاده از CDN ها سریع‌تر اتفاق می‌افتد. این اتفاق باعث بهر شدن UX (تجربه کاربر) و بهبود برندینگ شما نیز تاثیر گذار است.

بهترین ابزارهای استفاده از CDN چیست ؟

شرکت‌های خدمات دهنده سی دی ان اغلب به صورت رایگان و یا با مبلغ بسیار کمی این خدمات را ارائه می‌دهند. از معروف‌تری سایت‌هایی که خدمات سی دی ان را ارائه می‌دهد می‌توان به کلودفلر اشاره کرد. برخی از سرویس‌های ارائه شده در این سایت رایگان هستند و می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. اما این نکته را دقت داشته باشید که اگر سرور شما از داخل ایران است، از کلوفلر استفاده نکنید چون ممکن است نتیجه عکس به شما بدهد.

در آخر باید بگوییم که استفاده از CDN مزایای بسیار زیادی برای شما دارد. اگر شما به مشاوره در خصوص این موضوع نیاز دارید، می‌توانید با شماره: 71053494 تماس حاصل فرمایید تا متخصصین تودی به صورت رایگان شما را راهنمایی کنند.

اپر درمورد ابزار گوگل ترند اطلاعاتی ندارید، می‌توانید مقاله “گوگل ترند چیست؟” را مطالعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا