آموزشی

انواع خطای ۴۰۰ را بهتر بشناسیم

راه‌های برطرف کردن انواع خطای 400

اگر شما از آن دسته افرادی باشید که در فضای اینترنتی وقت زیادی می‌گذرانید، قطعا با یک سری ارور خاص مانند ارورهایی از سری ارورهای سری ۴۰۰ و ارورهای ۵۰۰ روبه رو شده‌اید. اما اغلب کاربران نمی‌دانند که این ارورها برای چی به وجود می‌آید. امروز در مجله تودی قصد داریم تا رفع انواع خطای ۴۰۰ را به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

خطاهای سری ۴۰۰ ظاهری یکسان دارند اما به دلایل مختلفی ایجاد می‌شوند و راه‌ حل‌های متفاوتی برای برطرف کردن هر یک از این دسته ارورها وجود دارد. اغلب ارورهای ۴۰۰ مربوط به خطاهای سمت کاربر است و می‌توان تقریبا با کمی کارکردن و سروکله زدن بدون مشکل زیادی آن‌ها را رفع و برطرف کرد.

خطای ۴۰۰ چیست؟

از سری انواع خطای ۴۰۰، می‌توان به خود به ارور ۴۰۰ اشاره کرد. زمانی این خطا ایجاد می‌شود که درخواستی به سمت سرور ارسال بشود و سرور نتواند آن را پردازش کند. حتی یک اشتباه ساده، مانند وارد کردن یک آدرس اشتباه در قسمت URL مرورگر میتواند باعث ایجاد خطای ۴۰۰ در سایت بشود. اما گاهی این خطا از سمت مرورگر شما هم می‌تواند ایجاد شود. بدین صورت که خیلی وقت‌ها مرورگرها سعی می‌کنند از یک کوکی نادرست به سرور متصل بشوند و که کاربر با خطای ۴۰۰ مواجه می‌شود.

برخی از سرورها نیز به دلیل نداشتن configuration management (پیکربندی) مناسب، به جای نمایش درست ارور ترجیح می‌دهند خطای ۴۰۰ را به کاربران نمایش دهند. مثلا در برخی موارد با آپلود فایل حجیم، سرور به شما خطای ۴۰۰ می‌دهد. در این موارد می‌توان گفت که خطا از طرف شما نیست و سرور مشکل دارد و نمی‌تواند مشکلات پیش آمده را پردازش کند.

رفع خطای ۴۰۰

پاک کردن کوکی و کش مرورگر: خیلی وقت‌ها پیش می‌آید سایتی خطای ۴۰۰ به شما نمایش می‌دهد که دلیل آن قدیمی بودن کوکی‌ای است که مرورگر دارد از آن استفاده می‌کند. همچنین این امکان وجود دارد که اگر مرورگر شما نسخه قدیمی یک سایت را در خود کش کند، ممکن است با خطای ۴۰۰ مواجه شوید. پس بهتر از ست در مرحله اول با خالی کردن کوکی و کش اقدام به برطرف کردن خطای ۴۰۰ کنید. اگر نمی‌دانید که کش مرورگر را چگونه باید خالی کرد، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله “کش مرورگر چیست؟” را مطالعه تا با کمک آن بتوانید انواع خطای ۴۰۰ را برطرف کنید.

انواع خطای 400 را بهتر بشناسیم

بررسی مجدد URL سایت: از اصلی‌ترین دلایل بروز خطای ۴۰۰، اشتباه تایپ کردن آدرس سایت می‌باشد. بهتر است زمانی که خودتان به صورت دستی یک آدرس را وارد می‌کنید و با خطای ۴۰۰ مواجه می‌شوید، URL وارد شده را مجدد بررسی کنید.

صفحه را مجدد رفرش کنید: همیشه رفرش کردن یک سایت باعث برطرف کردن بسیاری از ایرادات به وجود آمده می‌شود. از این رو چون ارور ۴۰۰ به صورت موقت ایجاد می‌شود، ممکن است با رفرش کردن آن صفحه خطای شما نیز برطرف بشود.

خطای ۴۰۳ forbidden چیست؟

از دیگر انواع خطای ۴۰۰ ، ارور ۴۰۳ forbidden است. این ارور زمانی به شما به نمایش درمی‌آید که شما قصد وارد شدن به صفحه‌ای را داشته باشید، اما اجازه ورود به آن صفحه به شما داده نشده باشد. در بیشتر مواقع راه حلی برای رفع خطای ۴۰۳ forbidden وجود ندارد و شما باید تلاش کنید تا اجازه ورود به آن صفحه را به هر نحوی که است به دست بیاورید. اما باز می‌توانید قبل از بیخیال شدن روش‌های زیر را امتحان کنید:

انواع خطای 400 را بهتر بشناسیم

رفع خطای ۴۰۳ forbidden

URL سایت را مجدد بررسی کنید: همانطور که ممکن است ارور ۴۰۰ بخاطر خطای تایپی باشد، به وجود آمدن خطای ۴۰۳ نیز می‌تواند به همین علت باشد. پس بهتر است ابتدا آدرس سایت خود را مجدد بررسی نمایید تا از نبود ایراد تایپی اطمینان حاصل کنید.

صفحه را مجدد رفرش کنید: همانطور که در قبل اشاره کردیم، رفرش کردن یک صفحه می‌تواند بسیاری از خطاهای بوجود آمده را بدون نیاز به انجام کار خاصی برطرف کند. اگر با خطای ۴۰۳ مواجه شدید صفحه را چند بار رفرش کنید تا شاید مشکل برطرف شود.

دسترسی مجوزها: یکی از دلایلی که با انواع خطای ۴۰۰ ، مانند ۴۰۳ مواجه می‌شوید، این است که نمی‌توان همیشه مجوزهای همه سایت‌ها را به دست آورد. برخی از سایت‌ها قوانین خاص خودشان را دارند.

خطای ۴۰۴ چیست؟

از دیگر انواع خطای ۴۰۰ که بسیار هم شایع است، خطای ۴۰۴ است. کاربران اینترنتی از با این ارور زیاد مواجه می‌شوند. این خطا زمانی به نمایش در می‌آید که سرور در پیدا کردن درخواست شما دچار مشکل شود و نتواند آن را پیدا کند. اما مانند دفعات گذشته، یکی از دلایل بروز خطای ۴۰۴ می‌تواند اشتباه تایپی توسط کاربر باشد. اما برای رفع آن چه کنیم؟

رفع خطای ۴۰۴

رفرش کنید: مانند دفعات قبل این خطا نیز ممکن است با رفرش کردن برطرف بشود.

بررسی مجدد لینک: اشتباه تایپی یکی از رایج‌ترین روش‌هایی است که باعث به وجود آمدن انواع خطای ۴۰۰ می‌شود. اگر با خطای ۴۰۴ مواجه شدید اول مطمئن شوید که خطای تایپی ندارید.

به طور خلاصه انواع خطای ۴۰۰ موقعی رخ می‌دهد که اشتباهی از طرف کاربران رخ بدهد و رفع و بهبود آن‌ها تقریبا کار دشواری نیست و می‌توان به راحتی آن‌ها را رفع کرد.

امیرحسین ترابیان

برنامه نویس سایت، توسعه دهنده وردپرس و متخصص تولید محتوا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن