طراحی وب

CDN چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

برای بسیاری از ما پیش آمده است تا زمان طولانی را صرف لود شدن یک وبسایت بکنیم اما آیا راهی است که بتوان سرعت یک سایت را بیشتر کرد؟ بله، امروز قصد داریم شما را با یکی از راه‌های افزایش سرعت و بهبود عملکرد سایت یعنی CDN بیشتر آشنا کنیم.

CDN یا همان Content Delivery Network تاثیر به سزایی در عملکرد سایت و افزایش سرعت سایت شما ایفا می‌کند،  CDN  به طور خلاصه وظیفه رساندن و توزیع محتوا و اطلاعات شما به سرور بازدیدکننده سایت برعهده می‌گیرد؛ اما در عمل این وظیفه کمی متفاوت‌تر و وسیع‌تر است به طوری که باعث می‌شود سرعت ارسال اطلاعات به بازدیدکنندگان افزایش پیدا کند و زمان بارگذاری سایت تا حد زیادی کاهش یابد.

CDN چیست

CDN چگونه کار می‌کند

با توجه به مزایای CDN استفاده از این تکنولوژی می‌تواند برای شما بسیار کارآمد باشد و می‌تواند به شرکت‌های کوچک و وبمسترها قدرتی همانند شرکت‌های بزرگ را بدهد این سرویس به این صورت کار می‌کند که از روی اطلاعاتی که قابلیت دانلود شدن دارد را از روی سایت شما دانلود کرده و روی سرورهای متفاوت خود قرار می‌دهد و یک نسخه کپی را ذخیره می‌کند، این پروسه زمانی جذاب می‌شود که کاربر وارد سایت شما می‌شود در این لحظه داده‌های ذخیره شده در سرور از نزدیکترین سرور به بازدیدکننده دانلود می‌شود.

پس CDN به شما کمک می‌کند تا از نزدیک‌ترین سرور به وبسایت متصل بشوید و با سرعت بالاتری سایت را باز کنید از طرفی CDN باعث می‌شود که تا فشار سرور اصلی کاهش بیابد و ترافیک آن تا حد زیادی کاهش یابد.

مزایای استفاده از CDN

استفاده از این سرویس می‌تواند به هاست و سرور شما قدرت بیشتری ببخشد که مزایای بسیار زیادی را به و کسب و کار شما می‌دهد که می‌توان به مزایای زیر اشاره کرد

  1. افزایش سرعت بارگذاری وبسایت‌ها
  2. افزایش امنیت وبسایت‌ها
  3. افزایش میزان پهنای باند و کاهش مصرف ترافیک اصلی سرور
  4. نصب و راه‌اندازی آسان

معایب استفاده از CDN

این سوال که بخواهیم معایبی از CDN بگیریم بسیار مشکل است زیرا به شما کمک‌های بسیار زیادی می‌کند اما اگر بخواهیم بسیار ریزبین شویم می‌توان به موضوعی اشاره کرد که از نظر بسیاری عیب نیست و آن هم رایگان نبودن بسیاری از CDN ها البته CDN رایگان وجود دارد اما کلیه امکانات را در اختیار شما قرار نمی‌دهد پس می‌توان این عیب را با پرداخت هزینه‌ای معقول تا حد زیادی برطرف کرد.

معرفی چند شرکت ارائه دهنده CDN

شرکت‌های بسیار زیادی در این حوزه فعالیت می‌کنند که سرویس‌های رایگان و پولی با قابلیت متفاوت را عرضه می‌کنند که عبارت‌اند از  MaxCDN، VPS.net، Amazon Cloudfront، cloud Flare و… که در بین این ارائه دهندگان کلود فلر با قابلیت‌هالی رایگان بی نظیری را به وبسایت شما اضافه می‌کند.

در بین همه شرکت‌های ارائه دهنده شبکه‌ی توزیع شاید ابر آروان برای شما نامی آشناتر از دیگران باشد این شرکت با ارائه سرویس‌های رایگان و پولی به وبسایت شما سرعت و کیفیت می‌دهد.

در مقالات بعدی بیشتر در رابطه با این شرکت قدرتمند بحث می‌کنیم.

اگر از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می کنید می‌توانبد تا از افزونه رایگان jetpack استفاده نمایید که امکان استفاده از شبکه CDN اختصاصی این شرکت را در اختیار شما قرار می دهد و قادر هستید تا از آن به عنوان شبکه توزیع محتوا در سایت خود استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا