طراحی وب

UX یا تجربه کاربری چیست ؟

نقش UX طراحی وبسایت

اگر برای شما نیز سوال پیش آمده که UX چیست بهتر است ابتدا به معنای فارسی کلمه برگردیم که تجربه کاربری است همانطور که از معنای این کلمه بر می‌آید تجربه کاربر شما در هنگام استفاده از خدمات و یا محصول شما را (UX (User experience می‌گویند.

همانطور که از تعریف کلمه به کلمه UX پیداست تجربه کاربری شامل دسته‌های گسترده‌ای شامل:

  • طراحی محصول
  • طراحی وبسایت
  • طراحی رابط کاربری
  • و…می‌شود

ما امروز در مجله تودی قصد داریم به UX در طراحی وبسایت اشاره کنیم پس با ما همراه باشید.

ux چیست

UX و UI در طراحی وبسایت چیست؟

شاید بهتر باشد پیش از شروع این موضوع بیان کنیم UI چیست همانطور که پیشتر در مجله تودی بیان کردیم UI یا User Interface به رابط کاربری استفاده شده در سیستم‌های دیجیتال گفته می‌شود پس می‌توان با توجه تعریف UI و UX چیست دریافت که این دو، دو چیز کاملاً متفاوت اند.

پس به چه علت اشتباه گرفته می‌شوند؟

شاید این دو تعریف با هم متفاوت باشند اما  به شدت به یکدیگر نزدیک هستند و در بیشتر جاها به صورت اشتباهی به جای یکدیگر آورده می‌شوند.

مفهوم کلی UX چیست در طراحی سایت؟

همانطور که گفتیم UX مخفف شده کلمه User Experience به معنای تجربه کاربری است که به احساسات و راحتی کاربر در هنگام استفاده زا وبسایت گفته می‌شود و تعامل، حس و راحتی کاربر را با هر بخش در نظر می‌گرد این موضوع که طراحی سایت ما به صورتی باشد که برای کاربر قابل و فهم و راحت باشد یک معیار از یک سایت با طراحی UX خوب است که کاهش گرایی یکی از این موارد برای داشتن ux خوب است.

البته این فقط یک سمت از UX است جنبه دوم UX  این است که کاربرانی به سایت شما هدایت شوند که دلخواه شما هستند، جهت جذب مخاطبان هدف استفاده از سئو نیز در سایت توصیه می‌شود در صورت تمایل توصیه می‌شود مطلب سئو چیست را بخوانید.

تفاوت‌های UIو UX چیست ؟

همانطور که پیش تر توضیح داده شد این دو اصطلاح مفهوم‌هایی متفاوت دارند و بسیاری از افراد به صورت اشتباه توسط افراد استفاده می‌شود در طراحی سایت UI ظاهر و شمای سایت می‌پردازد در حالی که UX نیاز‌های کاربر را بررسی می‌کند که موجب افزایش وفاداری و بالا بردن نرخ تبدیل می‌شود.

حتما برای شما نیز پیش آمده است وارد سایتی با طراحی گرافیکی بسیار زیبا بشوید اما نتوانید به راحتی با سایت کار کنید در این شرایط UI را فدای UX کرده‌اند در این موارد شاید کاربر با محیطی جذاب روبرو شود اما بدلیل این که مطالعه دقیقی بر روی علایق کاربر صورت نگرفته است کاربر تجربه بد خود را تنها به خاطر می‌آورد پس بهتر است قبل از شروع UI سایت خود به تجربه کاربری نیز دقت کنید زیرا کاربران قسمت‌های بد را بیشتر از قسمت‌های خوب به خاطر می‌سپارند

پس اگر به فکر تغییر در طراحی وبسایت فروشگاهی، شرکتی و یا شخصی خود هستید حتما با بازار هدف خود آشنا شوید و عوامل مهم در بازار را بشناسید تا کاربران هدف به بهترین شکل در سایت شما جذب بشوند تودی به واسطه قوی‌ترین تیم  طراحی رابط کاربری و UXکارهای قهار می‌تواند شمارا در سریع ترین زمان به اهدافتان برساند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا