قانون انتظارات و آرزو در موفقیت

تا حالا برای خیلی از ما ها پیش آمده که با انرژی منفی که به خودمون و دیگران میدیم کسی و رنجونده باشیم و بازدهی و کم کرده باشیم در این قسمت از سری مقاله های 100 قانون بی چون چرای موفقیت ما به مبحث انتظارات و آرزو در موفقیت میپردازیم.

پس با تودی همراه باشید:

انتظارات

آنچه را که با اطمینان کامل آرزو می کنید، پیشگویی صادقانه ای از شما می باشد.

با تفکر و صحبت در مورد اینکه چگونه موقعیت ها در زندگی تان اتفاق می افتد، همیشه شبیه به یک پیشگو عمل می کنید. وقتی که با اطمینان کامل انتظار دارید که حوادث خوبی اتفاق بیافتد، معمولا این حوادث به وقوع می پیوندد. اگر انتظار حوادث منفی را داشته باشید، معمولا دلسرد می شوید.

آرزوهای شما تأثیر بیش از حدی بر روی اطرافیانتان می گذارد. آنچه از مردم و موقعیت ها انتظار دارید، نگرش شمارا به آنها بیش از هر عامل دیگری تعیین می کند و مردم نگاه شمارا مانند آیینه ای چه مثبت و چه منفی، سریعا به خود شما منعکس می کنند.

آزمایشات در این زمینه

دکتر رابرت رازنتال (Dr . Robert Rosenthal) استاد دانشگاه هاروارد، ده ها آزمایش کنترل شده را در چند سال برای امتحان قدرت انتظارات اساتید بر روی عملکرد دانش آموزان، به انجام رساند. در کتاب دوران ساز خود وی از چندین مورد سخن می گوید که در آن به اساتید گفته می شود که یک دانش آموز یا گاهی اوقات تمام کلاس، بینهایت باهوش بود و پیش بینی می شد که در سال آتی بیش پیشرفت ناگهانی در عملکرد دانشگاهی خود داشته باشد.

اگرچه دانش آموزان همگی از افراد مدرسه انتخاب شده بودند، مادامی که اساتید ایمان داشتند که آنها بی نظیر هستند و انتظار داشتند که موفق می شوند، این دانش آموزان عملکرد بسیار بهتری نسبت به دانش آموزان همان کلاس از خود نشان می دادند و بسیار بهتر از آنچه در نمرات قبلی انتظار می رفت، بودند.

در زندگی شخصی خودتان، انتظارات شما از همکاران، رؤسا، مشتریان و حتی آینده تان به حقیقت می پیوندد. انتظارات شما تأثیر بسیار زیادی بر افراد و حوادث خوب و بد، می گذارد، پس مراقب همه چیز باشید.

چگونه می توانید  قانون انتظارات و آرزو در موفقیت را سریعا به کار بندید:

  1.  همیشه انتظار بهترین ها را داشته باشید. حسن نیت خودتان را نسبت به کارکنان و همکارانتان نشان دهید. از ابتدا وانمود کنید که آنها می خواهند کار خوبی انجام دهند، تصمیمات خوبی اتخاذ کنید و نتایج بهتری به دست آورید. وقتی با مشکلاتی که ادامه دارد روبرو می شوید، به جای اینکه بیش از حد از خودتان حساسیت نشان دهید، در یک محیط دوستانه باکسی بنشینید و سؤالاتی بپرسید تا مشخص شود که دقیقا چه اتفاقی افتاده است. معمولا دلیل خوبی برای همه چیز وجود دارد.انتظارات خانواده
  2. از خانه شروع کنید. به طور منظم به همسر و فرزندانتان بگویید که به آن ها ایمان دارید و اینکه بسیار بی نظیر هستند و دوستشان دارید و به آنها افتخار می کنید. دیوید مک کلند (David Mc Cleland) استاد دانشگاه هاروارد، متوجه شد که بهترین و شادترین خانواده ها، آن هایی که موفق ترین فرزندان را تربیت کرده اند، کسانی بودند که «انتظارات مثبت» را در خود داشته اند. والدين دائما یک موج مثبت از پیام ها را با فرزندان خود انتقال می دهند و بر اینکه چقدر آنها را دوست دارند، تأکید می ورزند و به آنها ایمان دارند. مهم نیست که در کوتاه مدت چه اتفاق می افتد، کودکان هميشه می دانند که والدینشان صد در صد از آنها حمایت می کنند و هرگز فرزندان خود را مأیوس نمی کنند.
  3.  چنین رفتارهایی را با کارکنان و همکاران خود تمرین کنید. بهترین مدیران، سرمایه گذاران و فروشندگان در هر کاری که با هر کسی انجام می دهند، افرادی با «انتظارات مثبت» هستند.
  4. انتظارات در محیط کارانتظار بهترین ها را برای خود داشته باشید. تصور کنید که توانایی نامحدودی دارید و اینکه می توانید هر کاری را که به آن فکر می کنید، به انجام برسانید. به این فکر کنید که آینده شما تنها محدود به خیالات شما است و هر چه که تاکنون به انجام رسانده اید تنها بخش کوچکی از آن چیزی است که قادر به اجرای آن هستید. تصور کنید که بهترین لحظات پیش روی شما قرار دارد و هر چه که تا به حال برای شما اتفاق افتاده، جهت آمادگی برای چیزهای عظیمی بوده که قرار است اتفاق بیفتد.