سئو

متن جایگزین تصویر (alt) چیست؟

چه تاثیری بر روی سئو دارد؟

متن جایگزین تصویر را میتوان یکی از ده فاکتور مهم در زمینه سئو دانست که نقش بسیار زیادی در بهینه سازی سایت شما دارد. این موضوع از مهمترین بخش‌های تاثیرگذار در سئوی محتوای متنی است. امروز با مجله تودی همراه باشید تا از اهمیت گذاشتن Alt Text و نقش آن در سئو به شما توضیح می‌دهیم. با ما همراه باشید.

متن جایگزین تصویر (alt) چیست؟

متن جایگزین تصویر یا alt text چیست؟

متن جایگزین تصاویر در واقع یک توضیح کوتاه متنی در مورد عکس گذاشته شده در سایت است. همه تصاویر در سطح اینترنت از اهمیت خاصی برخوردار هستند. ربات‌های گوگل برای زمان انیدکس کردن سایت یا مقاله شما به شکل کد زیر مشاهده می‌کنند:

<"img src=“tody.jpg” alt=“todt-pic” title="tody>

کد بالا یک خط کد html است و ربات‌های ایندکس کننده به کمک این خط کد می‌توانند تشخیص دهند که تصویری در محتوای شما به کار رفته است. خط بالا دارای دو ویژگی tittle و alt است که در ادامه در مورد این ویژگی‌ها صحبت خواهیم کرد.

همه سئوکاران با چهار هدف اصلی متن جایگزین تصویر را استفاده می‌کنند. در واقع هدف اول استفاده از این ویژگی کمک به نابینایان است. نابینایان به کمک ابزارهای صوتی می‌توانند به صفحات وب دسترسی پیدا کنند و محتوای آن صفحه را بشنوند. زمانی که آن ابزار به تصویری میرسد، متن جایگزین آن را برای آن فرد پخش میکند.

دومین هدف آن کمک به کاربران سایت شما است برای زمانی که به سایت شما رجوع می‌کنند، اگر بنا به هر دلیلی نتوانستند تصویر شما را ببینند، متن جایگزین برای آن‌ها نمایش داده می‌شود.

هدف سوم از استفاده‌ی متن جایگزین تصویر کمک به ربات‌های گوگل برای تصاویر و موضوعات آن است. حتما برایتان پیش آمده که موضوعی را در گوگل سرچ می‌کند و در بخش Image تصاویر مرتبط به آن جستجور را مشاهده می‌کنید. یکی از راه‌های تشخیص عکس توسط ربات‌های گوگل استفاده از alt text است. هدف چهارم هم به بهبود سئوی سایت شما کمک می‌کند.

از متن جایگزین تصویر چگونه استفاده کنیم؟

گذاشتن alt text در سیستم‌های مدیریت محتوا متفاوت است. برای مثال گذاشتن متن جایگزین در یک سایت وردپرسی با یک سایت برنامه نویسی شده کمی متفاوت است. در ادامه اضافه کردن متن جایگزین تصویر را در مدیریت محتوای وردپرس برای شما به می‌گوییم.

در مرحله اول عکس را به وردپرس اضافه کنید:

متن جایگزین تصویر (alt) چیست؟

بعد از آپلود یا انتخاب عکس در سایدبار سمت چپ چند گزینه به شما نمایش داده می‌شود.

متن جایگزین تصویر (alt) چیست؟

همانطور که مشاهده می‌کنید یکی از گزینه‌های موجود متن جایگزین است. در این قسمت می‌توانید متن مورد نظر خود را بنویسید و در نهایت آن را ذخیره کنید.

این چند نکته را در زمان نوشتن متن جایگزین تصویر رعایت کنید:

1- متن جایگزین تصویر باید موضوعی از آن تصویر، کلمه کلیدی و یا توصیفی از آن تصویر باشد.
2- حداکثر 125 کاراکتر باشد.
3- بهتر است به جای یک متن بی معنی چند کلمه‌ای، یک توضیح مختصر بنویسید.
4- برای توصیف عکس نیاز نیست جملات رو با “عکسی از…” یا غیره شروع کنید.
5- از متن جایگزین تکراری در یک محتوا استفاده نکنید.

متن جایگزین تصویر را چگونه سئو کنیم؟

1- در متن جایگزین تصاویر از کلمه کلیدی هم استفاده کنید.
2- به غیر از کلمه کلیدی اصلی از کلمات کلیدی مرتبط نیز استفاده کنید.
3- به هیچ عنوان از کلمه تکراری در alt text استفاده نکنید.
4- برای تصویر اصلی مقاله از کلمه کلیدی استفاده کنید.

tittle در تصاویر چه ویژگی‌ای دارد؟

تا این قسمت از مقاله باید متوجه اهمیت استفاده از alt text شده باشید، اما اگر خاطرتان باشد در قسمتی از مقاله کدی را استفاده کردیم که در آن ویژگی tittle نیز وجود داشت. در واقع این ویژگی مانند متن جایگزین است اما کاربرد کمتری دارد. زمانی که کاربر موس را بر روی عکس نگه می‌دارد، در کادری کوچک محتوای داخل تایتل به کاربر نمایش داده می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا