انگیزشی

دونالد هال که بود؟

تنها شاعری که میلیاردر شد!

در پست قبل درمورد میشل فررو، فردی توانست از تولید تخم مرغ شانسی به تولید یکی از معرفوترین خوراکی‌ها در اروپا و آمریکا، یعنی نوتلا به یکی از افراد موفق جهان تبدیل شود. امروز در مجله تودی درمورد دونالد هال تنها شاعری که در جهان میلیاردر شد به شما می‌گوییم. همراه ما باشید تا درمورد زندگی این هنرمند میلیاردر بیشتر بدانیم.

در واقع تصویری که از یک هنرمند در ذهن مردم نقش بسته است، تصویری است که بر اساس فیلم‌ها و داستان‌های قدیمی شکل گرفته‌اند. شاعری فقیر که در خانه‌ای قدیمی روی صندلی‌ای چوبی نشسته و در زیر نور شمعی کوچک به نوشتن شعرهای خود مشغول است. ممکن است این تصوری که گفتیم درمورد شعرای قدیمی صدق کند، اما در مورد دونالد هال اینطور نیست! می‌توان اینطور گفت که شاعری با داشتن سرمایه‌ای بالغ بر ۱/۹ میلیارد دلار، زندگی‌ای فقیر داشته باشد. دونالد جی هال، در یکی از شهرهای آمریکا به نام نیوهون در سال ۱۹۲۸ به دنیا آمد. دونالد تنها فرزند خانواده بود و دوران دبیرستان خود را در فیلیپس اکستر سپری کرد و توانست تحصیلات خود را در دانشگاه هاروارد بگذراند و از آنحا فارق التحصیل بشود. او تا سال ۱۹۵۳ در یکی از معرفوترین دانشگاه‌های دنیا، یعنی آکسفورد مشغول به ادامه تحصیل در رشته ادبیات انگلیسی بود.

زندگی کاری

دونالد هال برای تدریس به شهر انبور رفت و در دانشگاه میشیگان مشغول به کار شد. او در آنجا با شاعری به نام جین کینون ملاقات کرد و در سال ۱۹۷۲ باهم ازدواج کردند. دونالد تنها سه سال پس از ازدواجش به مزرعه ایگل باند نقل مکان کرد  که در واقع مزرعه پدر بزرگش بود. او تا سال ۱۳۹۶ ۱۵ کتاب شعر خود را به چاپ رساند که می‌ـوان گفت تقریبا با استقبال بسیار خوبی از خوانندگان آمریکایی رو به رو شد. از مجموعه اشعار دونالد هال که محبوبیت خاصی بین خوانندگان دارد می‌توان به کتاب نخست رنگ شده که در سال ۲۰۲ و کتاب بدون اشعار در سال ۱۹۹۸، اشاره کرد. این مجموعه اشعار در سومین سالگرد فوت همسر اون، یعنی جین کینون به چاپ رسیده است.

دونالد هال که بود؟

مضمون شعرهایی که در کتاب بدون اشعار به چاپ رسیده است، اشاره کاملی به بیماری و مرگ همسرش دارد. این میلیاردر شاعر به‌غیر از ۱۵ کتاب خود، چندین مقاله نیز  منتشر کرده که از معروفترین آن‌‌ها می‌توان به “کار زندگی” اشاره کرد. دونالد هال یک کتاب داستان کودکان نیز به چاپ رسانده است که جایزه ادبی “Caldecott Medal” را از آن خود کرده است. دونال هال با اجرای چندین نمایشنامه توانسته بود لقب استادی در زمینه سرودن شعر را نیز از آن خود کند. از معروفترین جایزه‌های ادبی‌ای که دونالد توانسته آن‌ها را دریافت کند می‌توان به جایزه Guggen heim Fellowships و Robert Frost اشاره کرد. همسر دونالد نیز یکی از شاعران مشهور معاصر آمریکایی بود. جین کینون مه در سال ۱۹۴۷ به دنیا آمد و در سال ۱۹۹۵ در گذشت، علاوه بر شاعری در زمینه ترجمه نیز بسیار توانا بود. جین در ایالت میشیگان آمریکا بدنیا آمد و لیسانس خود را از دانشگاه میشیگان اخذ کرده است. ازدواج او با دونالد هال زمانی صورت گرفت که هر دو مدرس دانشگاه بودند و دونالد نزدیک ۲۰ سال از جین بزرگتر بود. دونالد و همسرش به حرعت یکی از ثروتمندترین شاعران دنیا بودند که ثروتشان تا سال ۲۰۰۸ به ۱.۵ میلیارد دلار می‌رسید و در جایگاه ۳۲۱امین فرد ثروتمند جهان به شمار می‌رفت.

برچسب ها

امیرحسین ترابیان

برنامه نویس سایت، توسعه دهنده وردپرس و متخصص تولید محتوا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن