آموزشیطراحی وب

5 جایگزین برای سایت Wayback Machine

مجله تودی : محتوای وب سایت های همیشه گنجینه ارزش مندی بودن برای بررسی روند رشد یا نزول سایت ها.

وبسایت های ارشیو برای مشاهده سایت ها در گذز زمان گزینه خوبی هستن.

سایت های آرشیو سایر سایت ها

آرشیو کردن وب برای تحقیقات فرهنگی و مردم شناسی مهم است. همچنین به دلایل تجاری، مانند تحلیل رقابتی مفید است. حتی می‌تواند به مستندسازی یا نظارت بر فرآیندهای سیاسی کمک کند.

دلیل خاص شما برای جستجوی محتوای بایگانی شده ممکن است تعیین کند که کدام سرویس بهترین عملکرد را دارد.

ماشین Wayback رایج ترین آرشیو شناخته شده است.

Wayback Machine: 5 Alternatives To Tryعکس از صفحه، https://archive.org/web/،

The Internet Archive یک سازمان غیرانتفاعی است و Wayback Machine نسخه وب بایگانی آن است که حاوی مقدار بسیار زیادی داده است.

می‌توانید درخواست کنید که صفحه وب را در وضعیت فعلی ذخیره کند و همچنین از ابزارهایی مانند API استفاده کند.

بایگانی Wayback Machine هرقدر که بزرگ است، احتمالاً 100٪ کامل نیست. اگر در یافتن چیزی خاص مشکل دارید یا نمی‌دانید که آیا جایگزین‌هایی با ویژگی‌های بیشتر وجود دارد، این گزینه‌ها ممکن است کمک کنند.

من از اشتراک های پولی SaaS استفاده نمی کنم، زیرا یک سرویس پولی را جایگزین واقعی برای سرویس رایگان ارائه شده توسط یک غیرانتفاعی نمی دانم.

بریم!

1. پروژه یادگاری (Memento )

Memento یک جایگزین استثنایی برای Wayback Machine است زیرا چندین منبع مختلف را جمع‌آوری می‌کند، از جمله خود Wayback Machine.

در وب‌سایت، می‌توانید با استفاده از سفر در زمان به آرشیوها از چندین منبع دسترسی داشته باشید. ابزار.

Wayback Machine: 5 Alternatives To Try

این اولین تمایزی است که Memento را بسیار جالب می‌کند و برخی از آرشیوهای دیگر این فهرست را نیز شامل می‌شود. این بدان معناست که این یک تجربه قابل تنظیم است و احتمالاً یکی از کامل‌ترین آنها است.

ویژگی متمایز دیگر Memento افزونه Chrome است که به شما امکان می‌دهد تاریخی را که می‌خواهید صفحه فعلی خود را مشاهده کنید انتخاب کنید. این ابزار به جای اینکه شما را مجبور کند URL را در یک فرم قرار دهید، به جایی که در حال مرور هستید می‌رساند.

همچنین می‌توانید یک عکس فوری از یک صفحه ایجاد کنید و پیوندی به آن ایجاد کنید که خراب نشود. این به ویژه برای استناد مفید است.

اگر نگران هستید که صفحه ای ناپدید شود، یا ممکن است محتوا به روز شود، اما می خواهید از اطلاعات استفاده کنید، ایجاد یکی از این پیوندها تضمین می کند که افراد می توانند منبع اصلی شما را ببینند.

2. Archive.today

Archive.today یکی دیگر از ابزارهای “عکس فوری” است. این به شما امکان می دهد پیوندی را به صفحه ای که در حال حاضر وجود دارد ذخیره کنید.

دنبال کردن پیوند، کاربران را به نسخه غیرقابل تغییر صفحه می‌فرستد.

Wayback Machine: 5 Alternatives To Try

همچنین دارای برخی از عبارت‌های جستجوی نسبتاً پیشرفته است که می‌توانید در دامنه‌ها و URLها برای یافتن عکس‌های فوری که با ابزار ذخیره شده‌اند، انجام دهید.

این ابزار همچنین دارای یک برنامه افزودنی Chrome و همچنین یک برنامه Android است.

جستجوها در Memento می‌توانند شامل نتایج Archive.today باشند.

3. WebCite

WebCite دارای برنامه های کاربردی قدرتمندی برای نویسندگان، روزنامه نگاران، دانشگاهیان و ناشران است.

راههای مختلفی برای ساخت و ارائه صفحات بایگانی شده و URL ها ارائه می دهد.

Wayback Machine: 5 Alternatives To Try

متأسفانه، در زمان انتشار، به نظر نمی‌رسد درخواست‌های جدیدی دریافت کند. اما همچنان می توانید به صفحات آرشیو شده قبلی دسترسی داشته باشید. وقتی و اگر دوباره شروع به پذیرش درخواست کند، ابزار بسیار مفیدی برای آن است.

قوی ترین ویژگی آن برای نویسندگان و ناشران، امکان آپلود نسخه خطی مستقیماً در وب سایت است.

این ابزار همه پیوندهای موجود در نسخه خطی آپلود شده را اسکن می‌کند و به‌طور خودکار بایگانی‌هایی از هر یک از صفحات پیوند داده شده به آن‌گونه که در حال حاضر وجود دارند ایجاد می‌کند. اگر از نقل‌قول‌های وب‌سایت زیادی استفاده کرده باشید، این باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود.

اگر محتوایی ایجاد کرده‌اید که می‌خواهید افراد بتوانند از آن عکس‌های فوری ایجاد کنند، می‌توانید پیوند WebCite خاصی را به صفحه خود اضافه کنید که کاربران بتوانند روی آن کلیک کنند. این عملکرد بایگانی را در صفحه شما تعبیه می کند و در زمان کاربران در صورت تصمیم به استفاده از کار شما به عنوان نقل قول صرفه جویی می کند.

4. GitHub

GitHub یک پلت فرم توسعه و همکاری است که پروژه های عمومی و کد منبع باز را نیز در اولویت قرار می دهد. .

این برنامه کدها و برنامه‌های منبع باز را مستند و بایگانی می‌کند و توسط آرشیوهای دیگری مانند Wayback Machine قابل جستجو است.

Wayback Machine: 5 Alternatives To Tryعکس از صفحه، https://github.com/explore، ژانویه 2023.

اما، اگر به دنبال چیزی مرتبط با توسعه کد یا نرم افزار هستید، ممکن است راحت تر به جای استفاده از سرویس آرشیو دیگری مستقیماً به GitHub بروید.

در حالی که GitHub دارای طرح های تجاری پولی است، GitHub برای کاربران عادی رایگان است. حتی 15 گیگابایت فضای ذخیره سازی و مقداری قدرت محاسباتی را در محیط توسعه دهنده ابری خود به صورت رایگان برای استفاده شخصی شما ارائه می دهد.

5. آرشیوهای وب خاص کشور

چند کشور آرشیو وب خود را اجرا می کنند.

اگر به دنبال یک وب‌سایت بسیار مرتبط با یک مکان خاص یا فرهنگ یک کشور هستید، اینها می‌توانند جایگزین‌های مفیدی برای Wayback Machine باشند.

اگر در یافتن آن در جای دیگری با مشکل مواجه هستید، ممکن است بایگانی‌های متمرکزتر اطلاعات کامل‌تری داشته باشند، اگرچه باز هم می‌خواهم اشاره کنم که اولین جایگزین در این فهرست، Memento، از چندین بایگانی مختلف کشور‌های خاص استخراج می‌شود.

همچنین باید توجه داشته باشم که بسیاری از آرشیوهای خاص یک کشور، منطقه، مؤسسه آموزشی یا کتابخانه فردی با Archive-it، ارائه‌دهنده خدماتی که توسط The Internet Archive (سازندگان ماشین Wayback) ساخته شده است.

آنها مجموعه‌های خاصی را بر اساس ارتباط مدیریت می‌کنند، اما همه شرکای Archive-it از یک منبع استفاده می‌کنند: بایگانی اینترنت.

اینها تعدادی از آرشیوهای وب خاص کشور هستند:

نتیجه گیری

وقتی به دنبال جایگزین‌هایی برای Wayback Machine می‌گردید، ممکن است متوجه نشوید که بسیاری از آنها، به طور جزئی یا کامل، توسط یک آرشیو پشتیبانی می‌شوند.

اما خدمات دیگری نیز وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. برخی از آنها بسته به اهداف شما، ویژگی های مفیدتری دارند.

این فهرست جامعی از ابزارهای جایگزین نیست، اما بیشتر ابزارهایی است که به راحتی برای کاربر معمولی قابل دسترسی است.

بقیه نیاز به پرداخت ماهانه دارند، و برخی از آنها برای مؤسسات دانشگاهی و حقوقی رایگان هستند، اما نه برای کاربران فردی.

من تصمیم گرفتم بر روی بهترین ابزارهایی تمرکز کنم که می‌توانید همین الان بروید و بدون سر و صدا از آنها استفاده کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا