عصر جدید

امروز در مجله تودی بعد از بررسی سایت برنامه های تلویزیونی دوران و برنده باش امروز به سراغ عصر جدید علیخانی رفتیم تا ببینیم برنامه های تولید رسانه ملی همچنان به تبلیغات تلویزیونی خودشون برای افزایش مخاطبین دل بستن یا اینکه فکری هم برای بهینه سازی مطالب و سایتشون انجام دادن .

مسابقه عصر جدید

مسابقه استعداد یابی عصر جدید به تهیه کنندگی احسان علیخانی به همراه حضور رویا نونهالی ، سید بشیر حسینی ، امین حیایی و آریا عظیمی نژادبه عنوان موسیقی دان چند وقتی است که از شبکه سه سیما تحت عنوان بزرگترین برنامه استعداد یابی تلوزیزیون شروع به کار کرده که در نگاه اول تماشاگران تشخیص کپی برداری کامل از نسخه بین المللی این برنامه کار سختی نبوده و همین جریان انتقادات زیادی رو به این برنامه وارد کرده .

سایت برنامه عصر جدید

سایت برنامه عصر جدید که تودی به نقد و بررسی اون در فاکتور ها و مولفه های اون میپردازه با ۱۳ کاراکتر شناخته میشه که به این شکل  asrejadid  و فقط در دامنه ای ار فعال است هر چند که با بررسی انجام شده دامنه .com در دسترس نیست و احتمالا توسط عوامل خریداری شده ولی بهتر بود که این دامنه به دامنه اصلی ریدارکت میشد.

احتمالا تا به حال حدس زده اید که مانند سایر برنامه ها ، عصر جدیید نیز به اصول بهینه سازی و سئو پایبند نخواهد بود  .

در اینجا هم نه تنها خبری از توضیحات متا برای سایت نیست بلکه کماکان اعتقادی برای داشتن ربات ، نقشه ، تگ های زبان و حتی آنالیتیکس وجود ندارد!

نکته قابل تامل اینجاست که در دورانی که همه ی سازمان های آماری جهانی در پی به دست آوردن دیتا و آنالیز رفتاری مخاطبین و بیننده های برنامه ها هستن در صدا و سیما کسی علاقه ای به آنالیز های اولیه  و رفتار شناسی برای بهینه کردن خود ندارد .

سایت از یک تک صفحه تشکیل می شود  همراه با فهرستی که در هدر قرار ندارد و بعد از یک عکس بدون توضیحات (alt)  که احتمالا لوگوی اصلی برنامه است (احتمالا به این دلیل که رنگ بندی این عکس با فایو آیکن سایت متفاوت است و بیننده رنگ اصلی برند را تشخیص نمی دهد.)

فهرست سایت برنامه عصر جدید

تنها فهرست موجود سایت که به سایر صفحات ارجاع نمی دهد و تنها به بخش های پایینی سایت هدایت می کند شاید برای راحتی کاربر گزینه مناسبی باشد ولی ایندکس بودن فقط یک صفحه شاید زیاد برای گوگل زیبا نباشد .

  • درباره ما که توضیحاتی درباره ساختار برنامه است
  • تیزر های تبلیغاتی برنامه ! (احتمالا باید قید حجم اینترنت خودتون رو بزنید که اتوماتیک لود میشن)
  • قسمت قوانین و مقررات
  • ارسال ویدیو برای کسانی که قصد شرکت در برنامه را دارند
  • تماس با ما (بیشتر ارجاع به فوتر سایت است)

فوتر برنامه نکته تامل بر انگیز و همراه با طنزی را در خود دارد که در این قسمت آیکون پیامرسان تلگرام برای برنامه ای از صدا و سیما که چندین وقت است در تلاش برای کم اهمیت جلوه دادن آن  داردجالب است.

 

گرافیک

شاید بهتر باشه متخصصان گرافیک در مورد این قسمت از سایت نظر بدن ولی در همین حد که رنگ بندی استفاده شده در سایت انقدر پراکنده است که بیننده دچار سردرگمی در روانشناسی رنگ ها میشه و دقیقا هدف برنامه ساز و گرافیست مشخص نیست .

همچنین همخوانی خاصی با نسخه ویدیویی برنامه نداره و ماهیت و منشا این رنگ ارتباطی به ساختار برنامه که از یک تم آبی و مشکی ساخته شده نداره.

رنگ‌بندی سایت برنامه

رنگ‌بندی سایت برنامه

آنالیز مخاطبین

آنالیز مخاطبین سایت برنامه عصر جدید نشون میده که بیش از ۸۵ درصد از مخاطبانش از  طریق تلفن های همراه به این سایت سر میزنن که نمره قابل قبول این سایت (هر چند که سایت نکته واکنش گرا و پیچیده ای نداره)در موبایل دوست بودن (mobile friendly) از نکات مثبت سایت خواهد بود.

همچنین آمار ۸۷ درصدی از وردوی ها سایت نشان می دهد که موتور های جست و جو با اختلاف بیشترین تامین کننده بازدید های این سایت هستن هر چند که بهینه نباشد.

صحبت از نرخ پرش و میانگین زمان حضر کاربر در این سایت تک صفحه ای که بیشتر برای معرفی و جمع آوری فیلم های شرکت کنندگان است بی فایده و نقد بی جایی خواهد بود .

البته برنامه عصر جدید بیشترین ارجاع خود را به نرم افزار روبیکا می دهد که جمع آوری ارای مردمی و تعامل بیشتر مخاطبین خود را در داخل آن اپ انجام می دهد که به زودی به بررسی این اپلیکیشن خواهیم پرداخت.

در پایان این نکته را متذکر می شویم که هر چند این مدل از راه اندازی سایت برای برنامه های تلویزیونی نا متعارف و بدون استفاده است لکن برنامه های که مخاطب تلویزیونی دارند و این روش به تبلیغ مستقیم برای سایت ، اپلیکیشن و یا خدمات آن ها منجر می شود  علاقه ای به استفاده از مولفه های بهینه سازی و استراتژی بلند مدت ندارند .

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *